Informacje, Mini-Blog

Pytania i odpowiedzi – zwiedzanie RPA

Napięty i ekscytujący okres świąteczny już za nami, zatem warto zacząć zastanawiać się jak spędzić następne święta i majówkę, a nawet zacząć planować wakacje!

Specjalnie w tym celu przygotowaliśmy dla państwa listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących zwiedzania RPA.

1) Najlepsza pora na odwiedzenie RPA?

Każda pora jest dobra na odwiedzenie RPA, ale niektóre są lepsze niż inne 🙂
Porę powinniśmy wybrać w zależności od tego, co chcemy zobaczyć.
Jeśli koncentrujemy się na zwierzętach, najlepiej RPA odwiedzić w porze suchej, która w części centralnej i północnej RPA występuje od maja do września (czyli obejmuje porę polskich wakacji). W parkach jest wtedy sucho i niezbyt zielono, trawy są niskie, a zwierzęta opuszczają kryjówki w poszukiwaniu wody – wtedy najłatwiej je wypatrzyć.
Warto wziąć pod uwagę, że w tym czasie okolice Capetown i reszty południowego wybrzeża są dość zimne i deszczowe – tam pora sucha występuje od października do końca lutego – te okolice warto więc odwiedzić w porze polskich ferii.
Unikać powinniśmy natomiast grudnia i początku stycznia, gdyż jest to okres tutejszych wakacji. Ceny wtedy idą w górę nawet o 100% a rezerwacje należy wtedy robić kilka miesięcy naprzód.

2) Ile będzie kosztował lot do RPA?

Bilet lotniczy to koszt ok 2800- 3000 zł, choć czasem zdarza się taniej, zwłaszcza przy lotach z kilkoma przesiadkami. Najkorzystniejsze czasowo połączenia posiada Lufthansa (przez Monachium lub Frankfurt) – najtańsze zwykle Qatar Air, Air Ethiopia czy Egypt Air.

3) Jakie są koszty wycieczek organizowanych przez Krisco?

Wycieczki organizowane przez Krisco dostosowane są całkowicie do budżetu klienta. Organizujemy zarówno wycieczki o niskim budżecie w oparciu o noclegi na kempingach jak i pobyty hotelowe. Szczególną kategorią są pobyty w lodgach safari w parkach narodowych Botswany, Namibii czy RPA, gdzie ceny bywają bardzo wysokie (rzędu 500- 700 USD za dzień pobytu), ale wiele naszych wycieczek opiera się też na noclegach tuż poza parkami, gdzie cena za nocleg to 150-200 złotych a na kempingach i w domkach nawet taniej. Naprawdę, nie ma tu sztywnych granic – wszystko zależy od klienta.

4) W jakim języku będziemy się porozumiewać?

Krisco oferuje wycieczki podczas których można się porozumiewać głównie po polsku lub angielsku. RPA istnieje 11 języków urzędowych, ale język angielski jest najczęściej używanym drugim językiem, więc lokalnie można posługiwać się właśnie nim. Należy jednak jednak pamiętać, że lokalny angielski nie jest czystym angielskim, lecz zawiera domieszkę wielu innych języków które składają się na dość specyficzny lokalny slang.

5) Czy parki narodowe można zwiedzać samodzielnie?

Jak najbardziej – najlepiej mieć w tym celu do dyspozycji samochód 4×4, choć nawet zwykły samochód da radę jeśli będziecie się trzymać głównych dróg w parkach.
W parkach istnieją drogi zarówno dla odważnych „outdoorowców” jak i dla zwyczajnych ludzi, którym nie pilno pchać się na bezdroża. Jeśli jednak na wizytę w parku macie tylko dzień lub dwa, najlepiej powierzyć zwiedzanie parku w ręce profesjonalnego biura, takiego jak Krisco Travel.

6) Jaki jest standard zakwaterowania i usług turystycznych w RPA?

W porównaniu z Polską standard jest wysoki – większość hoteli, domków wakacyjnych a nawet kempingów będzie miała na swym obszarze basen, restaurację i bar. W hotelach często oferowane są usługi spa. Ręczniki i przybory toaletowe są tu w standardzie (poza hostelami), nie ma więc potrzeby ich przywozić. Na obszarach kempingów często jest sklep pozwalający na zrobienie podstawowych zakupów.
Posiłki serwowane w restauracjach są duże, generalnie jest to ok 1.5 „polskiej” porcji.

7) Jak wygląda sprawa napiwków?

W RPA zostawia się przynajmniej 10% jako napiwek. W przypadku płatności kartą, można napiwek doliczyć do rachunku.
Napiwki daje się również obsłudze w hotelu jeśli pomagają nam wnosić bagaż (zwykle 5 rand/ sztukę bagażu)

8) Czy RPA nadaje się do podróży z dziećmi?

Oczywiście. W RPA jest całe mnóstwo rzeczy które przypadną dzieciakom (w każdym wieku) do gustu. Na blogu Blondynki w Krainie Tęczy poswięcona jest temu tematowi cała notka Atrakcje dla dzieci (i nie tylko) – top 10 RPA. są to oczywiście tylko przykłady, bo rozrywek dla dziecie jest dużo więcej. Wiele restauracji ma plac zabaw dla dzieci, gdzie ktoś z obsługi czuwa nad ich bezpieczeństwem – podróżując z dziećmi, warto sprawdzić gdzie są takie właśnie „rodzinne” restauracje w okolicy. Znane i dobre sieciówki rodzinne to Spur i Papachinos, ale jest ich wiele więcej.

9) Gdzie można zobaczyć Wielką Piątkę?

Wielka Piątka (dla uściślenia) to nosorożec, słoń, bawół afrykański, lew i lampart. Najłatwiej można ją zobaczyć w Parku Krugera podczas pory suchej (maj-wrzesień). Nie zawsze uda się je wszystkie zobaczyć w ciągu jednego dnia, ale spędzając w parku 3-4 dni szanse są dość duże. Oprócz Wielkiej Piątki w parkach RPA można poobserwować gepardy, żyrafy, hipopotamy, krokodyle, hieny oraz całe mnóstwo antylop i wszelakiego ptactwa.

10) Czy woda z kranu oraz żywność kupowana na ulicy jest bezpieczna?

Woda zazwyczaj jest zdatna do picia, ale w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza na suchych terenach zawsze lepiej ją przegotować przed spożyciem, bo tam często pochodzi ze zbiorników wodnych zamiast studni głębinowych. Żywność gotowana czy smażona w przydrożnych budkach, targach czy tanich lokalnych restauracjach jest zazwyczaj bezpieczna, ale warto też zwrócić uwagę, czy w danym miejscu jest ruch – jeśli miejsce wygląda na nieco pustawe, lepiej iść gdzie indziej.

PYTANIE BONUS: Co warto przywieźć z RPA?

Warto kupić lokalne wyroby z drewna, zwłaszcza mahoniu, zuluskie wyroby z koralików, biżuterię z kości, wyroby plecione.
RPA jest również eksporterem złota, platyny, diamentów i tanzanitu – taniej niż w Polsce pewnie nie będzie, ale będzie większy wybór.
Zabroniony jest wywóz nieoszlifowanych diamentów oraz wyrobów z nosorożca, na wywóz kości słoniowej potrzebne jest zezwolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *