Wypoczynek, Wyprawy, Zwierzęta i natura

Panorama Południa Afryki – 11 dni

Fot. Bartosz Krupa/East News. Republika Poludniowej Afryki 20.01.2016. Plan zdjęciowy programu telewizyjnego „Agent – Gwiazdy”

Trasa: Johannesburg, Panorama Route, Park Krugera, Suazi, St. Lucia, Durban, Kapsztad

Zapraszamy Państwa na nowy, jedenastodniowy program „Panorama Południa Afryki”, który zabierze nas w najciekawsze miejsca RPA a nawet do królestwa Swaziland. Poniżej dokłądny opius programu.

1 Dzień – przylot do Johannesburga przed południem i przejazd do Graskop

Przylot do Johannesburga w godzinach porannych, spotkanie z przewodnikiem, który pozostanie z grupą aż do Durbanu i Kapsztadu. Dla chetnych wymiana waluty na lotnisku. Ogólnie akceptowane karty płatnicze to Visa i Mastercard

 • Transfer do hotelu w Graskop, czas przejazdu okolo 4 godzin. Po drodze wspólny posiłek w atrakcyjnym miejscu.

2 dzień – Panorama Route –> Kanion rzeki Blyde 

Po śniadaniu wyjazd na jedną z najpiękniejszych tras krajobrazowych w Południowej Afryce, „Panorama Route” w Górach Smoczych.

Obejrzymy wspaniałe krajobrazy górskie tej krawędzi płaskowyżu afrykańskiego, który opada tu gwałtownie, tworząc ciekawe formacje skał takie jak „Blyde River Canyon” (jeden z najgłębszych kanionów na świecie), słynne „Three Rondavels” (trzy szczyty uformowane w kształcie okrągłych chat plemienia Xhosa), jak również „Bourke’s Luck Potholes” (spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde).

Zobaczymy również Okno Boga –„God’s Window”, które zawdzięcza swoją nazwę bezkresnym widokom na rozciągającą się poniżej (ok. 900 m) równinę tzw. Lowveld, przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku. Zwiedzanie zakończymy krótką sesją fotograficzną przy jednym z licznych wodospadów

 • Nocleg w Graskop lub niedaleko Parku Krugera
 • Posiłki: Śniadanie

3 dzień Park Narodowy Krugera, całodniowe safari

Około godz. 06:30 rozpoczynamy safari otwartymi samochodami terenowymi w Parku Krugera, a później zatrzymamy się w jednym z obozów na śniadanie. Rezerwat ten jest największym parkiem narodowym Afryki Południowej.  Rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo na północy do Rzeki Krokodylej na południu i pokrywa powierzchnie 20 tys. km2.

Zidentyfikowano tutaj ponad 500 gatunków ptaków i 147 gatunków ssaków. Jest on najbardziej uniwersalnym rezerwatem afrykańskim, w którym występują prawie wszystkie gatunki zwierząt kontynentu, a zatem również „Wielka Piątka”, czyli pięć najniebezpieczniejszych zwierząt Afryki – słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół.

 • Nocleg na terenie parku lub w hotelu przy Parku Krugera
 • Posiłki: Śniadanie

4 dzień – Park Krugera –> Swaziland –> Hluhluwe (ok. 600 km)

Przejazd do osady Hluhluwe w Suazi, które jest ostatnim na świecie absolutnym królestwem.

Główną atrakcją tego maleńkiego, liczącego ok. 700 tys. mieszkańców państwa jest urokliwa dolina Ezulwini Valley, ze stolicą Mbabane. Mieści się tam kilka ośrodków wypoczynkowych z najciekawszym kolonialnym hotelem Royal Swazi, otoczonym rozległymi polami golfowymi.

Na lunch zatrzymamy sie w ładnie położonym ośrodku Nisela http://www.niselasafaris.com/ (koszt własny okolo ZAR 250/osoba) a następnie udamy się do Hluhluwe aby po całodniowej trasie wypocząć nad basenem hotelowym. Kolacja w hotelowej restauracji serwującej wyśmienite potrawy z ryb i owoców morza oraz steki.

 • Nocleg w hotelu w Hluhluwe
 • Posiłki: Śniadanie

5 dzień – Hluhluwe –> ST. Lucia (ok. 200 km)

Poranne safari 4×4 w parku Hluhluwe. Śniadanie (piknik) na terenie parku.

Przejazd do St. Lucia około 2 godziny, nastepnie już w St. Lucia udamy się na wodne safari po jeziorze o tej samej nazwie. Jezioro St Lucia to system jezior ujściowych w północnej części KwaZulu-Natal w Afryce Południowej. Jest największym jeziorem ujściowym w Afryce Południowej, zajmującym powierzchnię około 350 km² i należy do parku mokradeł iSimangaliso.

Utworzony na tym terenie obszar chroniący połączonych ze sobą ekosystemów, takich jak bagna, jeziora, plaże, rafy koralowe, mokradła, lasy przybrzeżne i łąki został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas rejsu jeziorem będzie okazja aby zobaczyć krokodyle, hipopotamy oraz mnóstwo ptaków.

 • Nocleg w hotelu/lodge średniej klasy w St. Lucia
 • Posiłki: Śniadanie  (lunch,Kolacja koszt własny)

6 dzień – Durban, U’Shaka Marine World  (240km)

Przyjazd do Durbanu. Tu w 1497 roku, w przeddzień Bożego Narodzenia wylądował Vasco Da Gamma. Nadał tej okolicy nazwę Natal (narodzenie) używaną do dzisiaj. Samo miasto nosiło wcześniej nazwę Port Natal i dopiero w 1835 roku zmieniło nazwę na Durban (od nazwiska brytyjskiego gubernatora kolonii Przylądkowej, Benjamina D’Urbana).

Przejdziemy przez słynne wybrzeże Oceanu zwane „złotą milą”, będącym kiedyś najpopularniejszą destynacją wypoczynkową. Między rzędem wielopiętrowych hoteli a oceanem powstał kompleks basenów, place zabaw dla dzieci, kolejka linowa oraz restauracje i dyskoteki.

Następnie zajrzymy do centrum miasta z historycznymi budynkami ratusza, poczty, sądu, teatru i olbrzymiego centrum kongresowego zaprojektowanego przez biuro inż. Zakrzewskiego.

Na zakończeniu promenady, tuż przed wejściem do głównego basenu portowego, znajduje się nowoczesny park wodny U’Shaka, wraz z ciekawym akwarium (bez delfinarium) stworzonym wokół wraku statku z którego przez okna ogląda się bajecznie kolorowy świat raf koralowych oceanu indyjskiego.

Znajdują się tu niemal wszystkie gatunki ryb i zwierząt morskich –  od największych rekinów i płaszczek, poprzez żółwie, kraby czy langusty, aż do maleńkich krewetek i wielobarwnych bezkręgowców. Z kompleksu U’Shaka objedziemy baseny portowe największego portu przeładunkowego RPA z imponującym klubem jachtowym.

 • Nocleg w okolicach Durbanu
 • Posiłki: Śniadanie

7 dzień – wypoczynek nad Oceanem Indyjskim, Wybrzeże Delfinow

Dzień przeznaczony jest relaks i wypoczynek

 • Nocleg na Wybrzeżu Delfinow
 • Posiłki: Śniadanie

8 dzień – Durban –> Kapsztad

Po śniadaniu czas na transfer na lotnisko King Shaka w Durbanie i przelot do Kapsztadu.

Nad Kapsztadem dominuje jedna z najstarszych gor świata – Góra Stołowa, skąd rozciągają się wspaniałe widoki na na całe miasto, zatokę Table Bay i Ocean Atlantycki, łańcuch gór tworzących Przylądek Dobrej Nadziei, a także na Zatokę Fałszywą. Wjeżdżamy na nią kolejka linowa (dzień wjazdu na góre uzależniony będzie od pogody)

 • Nocleg w Kapsztadzie
 • Posiłki: Śniadanie

9 dzień Przylądek Dobrej Nadziei

Dzień zaczniemy od wycieczki wzdłuż najpiękniejszych plaż atlantyckich: z Clifton Beach i Camps Bay dotrzemy do maleńkiego portu rybackiego w Hout Bay, skąd popłyniemy statkiem na wyspę fok: Duiker Island.

Zobaczymy tam setki tych przyjaznych zwierząt, bawiących się na falach lub wygrzewających się na skalistych zboczach wysepki. Dalszy ciąg naszej trasy poprowadzi wzdłuż wybrzeża Atlantyku – przez jedną z najpiękniejszych tras widokowych, Chapman’s Peak (10 km drogi wykute w stromych zboczach góry) do Rezerwatu Przylądka Dobrej Nadziei.

Przylądek jest jednym z najciekawszych odcinków wybrzeża, spotykają się tam dwa prądy morskie: ciepły Igielny i zimny prąd Benguella, co sprawia że przy pełnym słońcu można zauważyć różne odcienie wody, jakby dwóch różnych oceanów.

Z przylądka do Kapsztadu wrócimy przez wiktoriańskie miasteczko Simonstown gdzie na plaży Boulders osiedliły się pingwiny afrykańskie.

 • Nocleg w hotelu w Kapsztadzie
 • Posiłki: Śniadanie

10 dzień Kapsztad, miasto

Kapsztad regularnie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą destynację turystyczną nie tylko w Afryce, ale również na świecie. Otoczone wspaniałymi górami o niepowtarzalnych kształtach miasto oceniane jest jako jedno z najpiękniejszych na świecie.

Kapsztad imponuje różnorodnymi stylami architektonicznymi – holendersko-przylądkowym, wiktoriańskim, secesyjnym, neogotyckim, malajskim, muzułmańskim oraz współczesnymi wieżowcami ze stali i szkła. Tworzy zupełnie wyjątkową i niespotykaną mozaikę wielu kultur i swiatów.

Wszystko to w otoczeniu wspaniałej tropikalno-śródziemnomorskiej roślinności oraz wystepującej tam unikalnej strefy biotycznej  jaką jest fynbos, czyli Przylądkowe Królestwo Florystyczne (Cape Floral Kingdom CFK) charakteryzujące się nadzwyczaj bogatą florą, w 75% endemiczną.

Szacuje się że rośnie tu aż 8700 gatunków. Przejedziemy przez historyczną część Kapsztadu zatrzymując się przy Zamku Dobrej Nadziei, Ratuszu Miejskim, Placu Grande Parade i głównej ulicy Adderley. Następnie udamy się na spacer po wspaniałych Ogrodach Kompanii Indyjskiej, przy których znajdują sie budynki Parlamentu, i rezydencja Prezydenta RPA: Tuynhuys. Nieopodal zatrzymamy sie na sesję zdjeciową w bajecznie kolorowej dzielnicy malajskiej, Bo-Kaap.

Po południu rejs z szampanem po zatoce Granger Bay.

W świetle zachodzącego słońca, będziemy mogli obserwować panoramę Kapsztadu, Górę Stołową, Signal Hill oraz nadmorskie dzielnice takie jak Sea Point, Clifton czy ekskluzywne Bantry Bay. Jeśli pogoda nie pozwoli na odbycie rejsu, odwiedzimy akwarium Dwóch Oceanów w Waterfront.

 • Nocleg w hotelu w Kapsztadzie
 • Posiłki: Śniadanie

11 dzień – Kapsztad, Winnice

Po śniadaniu wykwaterujemy się z hotelu i przejedziemy do winnicy pod Kapsztadem gdzie będziemy degustować słynne na cały świat południowo-afrykańskie wina. Pożegnamy się podczas lunchu w winnicy i pojedziemy na lotnisko aby pełni niezapomnianych wrażeń wrócić do domu.

 • Posiłki: Śniadanie, lunch

Cena    1200 €/ osobę

Cena zawiera:

 • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
 • zakwaterowanie w pokojach 2 os. w hotelach 3* W parku Krugera w bungalowach
 • śniadania
 • klimatyzowane autokary lub minibusy
 • zwiedzanie wg programu.
 • obsługę polskiego pilota

Dodatkowo płatne

 • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 350 EUR na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki,w dniu przylotu
 • dopłata do pokoju jednoosobowego
 • dopłata do opcji „podróżujący samotnie” (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci)
 • obowiązkowa dopłata do przelotu  Durban-Kapsztad ok. 135 EUR/os. płatne przy rezerwacji wg kursu dnia.
 • lunche, kolacje oraz napoje chłodzące i alkoholowe. Przykladowe ceny: Lunch od R100 piwo R30 wino butelka od R150
 • napiwki prywatne

Na kolacje należy przeznaczyć od R 200/osoba

MIĘDZYNARODOWY BILET LOTNICZY NALEŻY WYKUPIC DO JOHANNESBURGA. POWRÓT Z CAPE TOWN

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *